A negyvenes vek kzepig Mtysfld volt a budapesti fels tzezer legelitebb Pestkzeli dlhelye. A valban tehets csaldok ott rendeztk be nyri rezidencijukat. Gyrosok, nagykereskedk, hres orvosok, tudsok s a kzlet szmos ms egynisge a fvrosi laksa mellett itt, az akkor mg Budapest hatrn kvli -Mtysfldet tartotta erre legalkalmasabbnak. A telepls magassgi szintje megegyezik a Gellrt-hegy magassgval, ezrt terjedt el, hogy a magaslati leveg miatt kvnatos az egybknt valban felsges krnyezet. Minden telek legalbb nyolcszz, de a legtbb ezerktszz ngyszgles volt, rajtuk egyedi tervezs, zlses, sokszobs, nemegyszer ktszintes, tornyos, tlikertes villkkal. A kertek parkostottak voltak, kellemesen zlses, nha meg giccses szobrokkal, szkkutakkal. Ki angol, ki japn, ki pedig meghatrozhatatlan stlus, sajt zlse alapjn formltatta kertjt, idilli krnyezett. Hatalmas, reg feny-, juhar-, hrs- s platnfk kzt szmos futrzsa szaletli, teniszplya, kerti uszoda s nem utols sorban automobil garzsok hzdtak meg a legklnlegesebb kovcsoltvas s faragott-festett tlgy-kertsek mgtt.
A helysg csendjnek megrzse rdekben bizonyos utckba autval be sem volt szabad hajtani. Az utca sarkn ers, faragott clpket , mint koplyafkat stak az ttestbe s a jrdkba. Ha valaki kltzkdtt, akkor a trgerok, vagyis szlltmunksok az utcasarokrl hordtk be, nha szz mternl is nagyobb tvra a btorokat, s a sok himihumit.
Htvgeken mr kora dlutn hallatszottak „gy simulsz Jna…”, Hamvad cigarettavg…”, „Hawai lny az els nagy szerelmem..”, meg „Stux r…”, s sok-sok, klnfle dallam a korabeli slgerekbl, amik aztn estre megsokszorozdtak. A nyitott ablakokon t hallhat volt, hogy aznap pp melyik hzaknl van nagyobb trsasg. A kihallatsz zajokbl harsny, mr-mr hivalkod nevetsek, krtyacsatk, ritkbban kshegyre men politikai vitk keveredtek a klnfle zenei felhozatallal s tltttk be az estet, jszakt. sszevetve: nagy let volt a fels tzezer hza tjn.
A volt Mtys Kirly Parkban, az vszzados platnok szzai kztt egy nagy, lapos tetej plet komplexum - a Club -, ahol ssztnc volt htvgeken, amihez a zent Molnr r szolgltatta fival s a kizrlag erre a clra letre hvott cinkotai szaxofonkrusval. Kivl alkalom volt ez a lnyeges s bizalmas informcik cserjre , meg j s jabb bartsgok, szerelmek fzsre, szvsre. A Club sportplyjn nemes vetlkedsek, htvgeken futballmeccsek, s egyb sportos megmozdulsok tettk vltozatoss egyik napot a msik utn, ami leginkbb teniszben bontakozott ki, s ahol a labdaszed gyerekek a helysg villinak hzmestergyerekeibl kerltek ki leginkbb. Nagy kegynek szmtott azokbl a csaldokbl egy ilyen bevlogats, mert ugye Krisztzus koporsjt sem riztk ingyen. Minden meccs utn jutott egy kis apr pnz a srcoknak.
Aztn itt, a Mtys Kirly Park helyn, a szocrel stlus, ngyemeletes hztmbket Rkosik ptettk a II. Rkczy Ferenc Katonai Kzpiskola szmra, amikbl lett a ksbbi Orszgos Orosz Katonai Parancsnoksg szkhelye, sok vtizedre bebetonozva, fl ngyzetkilomternyi terleten. A kzvetlen szomszdsgban, a park fbejratnl ll, mai Corvin Mtys Gimnzium a negyvenes vek kzepig szllodaknt, aljban mozi teremmel szolglta a nyaralkat, tavasztl szig. Kisgyerek ltemre olykor-olykor beslisszoltunk a krves-lejts, sttvrs brokttal elstttett folyos ajtajn, s csendben nztk a csodt, legalbbis neknk a mozi, csoda volt. Hatsvadsz felvtelektl rmlten rohantunk ki, amikor egy vonat pp felnk dbrgtt, mintha a kt sin kzt lnnk. Rmlmaim kpei voltak azok az lmnyek.
Az sz belltval aztn hamar kirltek Mtysfld villi, csend lepte el a Club plett is, csak a vigyz szemek, a gondnokok, a villk hzmesterei maradtak tlire, akik kicsiny laksokban meghzdva ltk meg a nyr forgatagt. Nekik az sz hozta meg a nyugalmat. Ilyenkor k jutottak szerephez, ltk trsadalmi letket. Jl ismertk egymst, ismertk egyms krlmnyeit, gondjaikat, bajaikat. Voltak kztk boldogok, a sorsukkal elgedettek, s szerencstlenek, elgedetlenek. Kinek-kinek milyen lelklet volt a hzigazdja, az szerint lte a kiszolgltatott, vagy megbecslt hzmesterek lett.
A legtbb hznl volt egy-kt kedvenc kutya, melyek a gazdkkal kltztek nyaralni, telelni. Csak kevs hznl hagytk a kutyt tlire, hzrznek. Jobbra a kevsb rtkes kutyusok voltak a nem kvnatosak a belvrosi laksokban. Soha nem maradt vizsla, spaniel, dobermann, s ki tudja milyen kutya a hzmesterek szolglatban. Bezzeg a pulikat, meg komondorokat, nem is beszlve az utcasarki terrierekrl, nem fltettk a hideg telektl, tengernyi htl.
Kelety grf zvegynek volt egy hossz orr BMW-je s egy Adlere, egy knyelmes, nyitott sportautja, de szinte csak a sportkocsit hasznlta. Amikor 1943 szn eladta mtysfldi ingatlant s elkltztt, magval vitte kedvenc Pajti nev kutyjt, egy bozontos szr, szemesincs pulit. A tli laksa Budn, a Vrnegyedben volt. Ott volt knytelen meghzni magt a kutyussal s egy neveletlen cirmossal. veken t a hzmester csald gondozta a kutyt, mert a hlgy szinte llandan utazott. Prizs, Melk, Abzia, Grindelwald, Fiume, Kaszablanka voltak a legfbb llomsai, de volt Indiban, Japnban, tutazta Ausztrlit is, de mindig egyedl utazott. Semmi ms clja nem volt, csak az utazs. gy aztn a kutya nagyon is a gondvisel csald szvhez ntt, de az is ragaszkodott az „igazi gazdi”-hoz.
A kltzse napjn a maradk utoljra megszorongattk a kutyt, tudvn, hogy minden tovbbi kapcsolatnak vge. Mindenki gy hitte, hiszen ez a dolgok rendje. A kt pici gyermek is sajnlta Pajtit, a pajtsukat, de nyilvn nem fogtk fel a trtnsek vgrvnysgt.
A tl komolyan bizonygatta jogait, volt is elg hlaptols egy ezerktszz ngyszgles sarki telek krl. Aztn estnknt, vacsornl esett sz a napi esemnyekrl, hborrl, rgi trtnsekrl meg a kedves, vidm Pajtirl.
Februr els hetben egy reggel, alig hogy kivilgosodott, valaki becsengetett a csaldhoz. Szokatlan a volt korai csengets, hisz sem posts, sem ms nem szokott virradatkor hzalni, nem tudtk ki lehet a hvatlan.
Az asszony ment kaput nyitni, akkor ltta, hogy Verbn, a nhny hzzal lejjebb lak hzmester felesge llt a kapunl. Mr messzirl kiablta, azrt csengetett, mert nagyon ismers ez az llat. Itt didereg a kapu eltt. Amint az asszony a kaput kinyitotta, nyomban ltott egy fekete szrkupacot. Aztn a kupac felugrott s vinnyogva szaladglt krbe a nagy hban, mg csak brta szusszal. Aztn lehasalt az asszony lbhoz s a soha nem lthat szemvel, vagy csak a flvel vrta a viszonzst.
Nagy volt az rm, a viszontlts rme. A hzat fkevesztett vidmsg szllta meg. Simogattk, ddelgettk a kis jvevny llatot. Bundja csapzott, piszkos volt, de mgis csak Pajti volt. Ellttk minden fldi jval, ami lehetett egy szegnyes hznl erre a clra. Nem tudtak betelni az rmtl.
Aztn este, amikor a hzmester r hazart, dbbenten ltta a kutyt. Szve legmlyn rlt, mert is szerette a kis csintalant, de tudta, hogy az ktelessge a kutya tovbbi sorsrl gondoskodni, vagyis telefonlnia kell a gazdjnak.
gy is tett! Megegyeztek, hogy kt nap mlva maga viszi a kutyt Budra.
Aztn dlt a hbor, kzeledett a front. A fejekben mr sokkal fontosabb dolgok voltak, mint Pajti sorsa. A megprbltatsok kzben szinte feledsbe merlt az idegenbe szakadt, hajdani j pajts. Budapest egn sszecsaptak a fellegek; bombzsok kesertettk a lakossg lett. A hzmester megtudta, hogy a grfn hzt bombatallat rte s teljesen megsemmislt, de azt nem sikerlt kidertenie, hogy otthon volt-e pp akkor, vagy megszta a szrnysget. Ilyen esetek napirenden voltak akkoriban. Sokan gy mentek a msvilgra, hogy azt sem tudtk rluk, hogy kik voltak, hol voltak. Egyltaln voltak-e?
Pontosan egy v mlva, amikor mr a hbort maguk mgtt tudtk, az j lethelyzetben kezdett mindenki felllegezni s a jvt tervezgette. Egy reggelen, a hban jtszadoz srcok a kapu fel tekintve, a kifeszlt als deszka mellett egy stt tmeget lttak. Azonnal anyukrt siettek. Az asszony gyanakodva nyitott kaput. Ott llt Pajti, lefogyva, piszkosan, kcosan, szomorn, betegen. Kicsit csvlta a farkt, de nem ltszott az rme, mint egy vvel korbban. A hbort tvszelve, a bombatmadst elkerlve - ki tudja milyen viszontagsgokon keresztl jutott t a Duna jegn, mert mg hd sem volt -, s jtt el a Vr negyedbl, az attl tizenht kilomterre lv Mtysfldre. Azt sem tudni, mennyi ideig vndorolt szegny kis llat Budapesten keresztl, mg vgre hazatallt. De j is lenne, ha ez a kis oktondi llat mindezt elmeslhetn.